متخصص بیماریهای عفونی گفت : داروهای آنتی بیوتیک در برابر ویروسهای مانند سرماخوردگی و آنفلوانزای معمولی کارایی ندارد و به تجویز این گونه داروها برای درمان بیماران نیازی نیست .

دکتر رضا وفایی نژاد افزود: بسیاری از بیماری‌های ویروسی مانندگلودرد، سرماخوردگی، آنفلوآنزا، درد و التهاب گوش، اسهال و استفراغ به تجویز آنتی بیوتیک نیازی ندارند و در صورت استراحت و طی دوره بیماری بیمار بهبود می یابد.

وی با اشاره به اینکه حداقل ۵۰ درصد از مردمی که دچار سرماخوردگی شده اند-به ویژه والدین کودکان- انتظار دارند که حتما پزشکان برای آنان آنتی بیوتیک تجویز کند اظهار داشت : مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک علاوه بر هدر دادن سالانه ۴۰۰ میلیارد تومان در کشور موجب بروز عوارض خطرناک و زمینه ساز مقاومتهای میکروبی در برابر آنتی بیوتیک ها می شود .

وفایی نژاد خاطر نشان کرد : بر اساس مطالعات انجام شده ۵۰ درصد از تمام آنتی بیوتیکهای مصرف شده بی مورد است وضرورتی نداشته است .

وی با اشاره به اینکه حدود ۸۰ در صد از بیماران دوره درمان خود را تکمیل نکرده اند گفت : توجه به اهمیت میزان دوز مصرفی، طریقه مصرف و مدت زمان استفاده از دارو ، تجویز مناسبترین داروی آنتی بیوتیک از جمله نکات مهمی است که باید در زمان مصرف آنتی بیوتیک به منظور پیشگیری از بروز مقاومتهای میکروبی به آن توجه شود .

این متخصص بیماریهای عفونی افزود : مقاومت نسبت به داروهای آنتی‌بیوتیکی، از طریق بروز جهش‌های ژنی درمیکروب‌ها پدید می‌آید. این جهش‌های ژنی باعث می‌شود که میکروب‌ها و به ویژه باکتری‌ها به یک و یا چند آنتی‌بیوتیک یا خانواده آنتی‌بیوتیکی مقاوم شوند و در صورت استفاده از این آنتی‌بیوتیک‌ها به منظور درمان عفونت‌های نشات گرفته از این میکروب‌ها پاسخ مناسب درمانی مشاهده نشود.

وی توصیه کرد : آنتی‌بیوتیک‌‌ها را فقط با تجویز پزشک باید مصرف کرد و از مصرف خودسرانه داروهای آنتی‌بیوتیکی پرهیز شود.

وی همچنین گفت : از پزشک خود این تقاضا را نداشته باشید داروی آنتی‌بیوتیک برای شما و یا فرزندتان تجویز کند واز داروخانه بدون نسخه پزشک داروی آنتی‌بیوتیک تهیه نکنید.

کارشناس مسئول کنترل عفونتهای بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود:یک نشانه یا علامت واحد (مثل سرفه، گلودردو سینوزیت) در افراد مختلف علل متفاوتی دارد وبه درمان‌های متفاوتی نیاز دارد و از این رومی بایستی از توصیه آنتی‌بیوتیک خود به دیگران جداً خودداری شود چر که برای هر بیمار با در نظر گرفتن شرایط وی باید باید آنتی‌بیوتیک خاصی توسط پزشک تجویز شود.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 5 دی 1390    | توسط: علی عظیمی    | طبقه بندی: داروها، بیماری ها،     | نظرات()