پزشکان در یک بررسی بین المللی نشان داده اند که مصرف روزانه آسپرین می تواند مانع از بروز برخی سرطان های ارثی مانند سرطان روده شود.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، این مطالعه تایید می کند که مصرف روزانه آسپرین از بروز سرطان روده و راست روده در افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری را دارند، جلوگیری می کند.

به گفته پزشکان دانشگاه نیوکسل در لندن، احتمال ابتلا به این سرطان در اشخاص پرخطر با سابقه خانوادگی با مصرف آسپرین تا ۶۰ درصد کاهش پیدا می کند.

بنا برگزارش شبکه سی بی سی نیوز، پزشکان معتقد هستند که در صورت استفاده از این شیوه پیشگیری، می توان در سه دهه آینده از بروز حداقل ۳۰ هزار مورد ابتلا به سرطان جلوگیری کرد.

جزئیات این مطالعه در مجله تخصصی لانست منتشر شده است.

به گزارش ایسنا، این در حالی است که پزشکان انگلیسی تاکید دارند که تمام افراد بالای سن ۴۵ سال باید روزانه آسپرین مصرف کنند تا خود را در برابر بیماری های قلبی و سرطان مصون سازند. شواهد آزمایشگاهی و مطالعاتی تایید می کند که مزایای استفاده از این دارو برای افراد میانسال سالم و سالمندان خیلی بیشتر از عوارض جانبی آن است.

این پزشکان متذکر می شوند: به ویژه افرادی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان و بیماری های قلبی هستند، می توانند به عنوان یک داروی پیشگیری کننده از این مسکن استفاده کنند.

این کارشناسان تاکید دارند که مصرف روزانه ۷۵ میلی گرم آسپرین برای مدت پنج سال مداوم، خطر ابتلا به سرطان روده را تا یک چهارم کاهش می دهد و تا یک سوم هم از خطر مرگ ناشی از این سرطان می کاهد.

متخصصان دانشگاه هاروارد نیز چندی پیش اعلام کرده بودند که مصرف آسپرین به مقدار کم، باعث کاهش ابتلا به آسم در زنان می شود.


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 17 آبان 1390    | توسط: علی عظیمی    | طبقه بندی: بیماری ها، داروها، اعضای بدن، مواد وبدن انسان،     | نظرات()