انواع بیوایمپلنت‌ها:
بیوایمپلنت‌ها 45 نوع مختلف دارند. انواع مختلف بیوایمپلنت‌ها مانند قلبی- عروقی و پوششی جهت ترمیم بیماری‌ها و آسیب‌های وارده به سیستم‌های مختلف بدن ازجمله سیستم اسكلتی - عضلانی، قلب و عروق، پوست، چشم، مغز و اعصاب و مفاصل مورد استفاده قرار می‌گیرد.
نوع پوششی بیوایمپلنت‌ها در پیوند پوست، سوختگی‌ها، زخم‌ها، جراحی‌های چشم، گوش، حلق و بینی مورد استفاده واقع می‌شود.
در حال حاضر از دریچه‌های قلبی و عروقی به صورت مکانیکی استفاده می‌شود که در این روش فرد باید از داروهای ضد انعقاد خون استفاده کند. اما در روش جدید که تکنولوژی زیستی است نیاز به کاشتن وسیله خارجی نیست و دریچه‌های قلبی و عروقی تولید شده با بدن انسان سازگار است و نیازی هم به استفاده داروی ضد انعقاد خون نیست. با بهره‌برداری از طرح تولید بیوایمپلنت‌های قلبی و عروقی که با سرمایه‌گذاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع- ایدرو- در شرکت همانند‌ساز بافت کیش اجرا شده است، امکان تولید دریچه‌های قلب در موقعیت آئورت و پولمونر، میترال، کاندوئی عروق بزرگ، ورید، پچ پریکارد و عروق جهت اعمال جراحی مادرزادی و ترمیم ضایعات عروقی و بافت عضله قلب با منشأ سلول‌های عضلانی محیطی و سلول‌های بنیادی غیر‌جنینی فراهم شود. در حال حاضر نمونه خارجی این محصول حدود هفت‌هزار دلار قیمت دارد که قیمت مشابه ایرانی آن دوهزار و 800 دلار در سطح جهانی به فروش می‌رسد. علاوه بر بهره‌برداری از طرح تولید بیوایمپلنت‌های قلبی و عروقی در شرکت همانند‌ساز بافت کیش، ظرفیت بیوایمپلنت­‌های استخوانی نیز در این شرکت توسعه و افزایش ظرفیت خواهد یافت. با توسعه این طرح تولید انواع گرفت‌­های جایگزین استخوان به اشکال مختلف نظیر گرانول، پودر، خمیر، وج، سگمنت‌های استخوانی، پیچ، پین، تاندون و انواع لیگامنت­‌ها جهت اعمال جراحی مختلف ارتوپدی، جراحی مغز و اعصاب، ستون فقرات و جراحی ترمیمی و فک و صورت و دندانپزشکی و جراحی گوش و حلق و بینی فراهم می‌شود. براین اساس، ظرفیت بیوایمپلنت‌های استخوانی از 270 هزار سی سی به 450 هزار سی‌سی خواهد رسید.

 بیوایمپلنت چشمی :

تكنولوژی ساخت بیوایمپلنت به جز امریكا در اختیار كشور دیگری قرار ندارد. امریكا همچنین تنها تحقیقاتی در بحث تولید بیوایمپلنت چشمی داشته و این در حالی است كه ایران برای اولین بار در دنیا بیوایمپلنت‌های چشمی را به تولید انبوه می‌رساند. بیوایمپلنتی» كه در درمان بیماری های چشمی مورد استفاده قرار می گیرد،از پرده« آمنتیوتیك »جنین گرفته می شود و وقتی روی زخم می نشیند، می تواند باعث جوش خوردن سریع آن شود.علاوه بر این خاصیت ضد التهابی و ضد عروقی هم دارد كه باعث می شود،عروق مزاحم در نسوج رشد نكند. این پرده بااستفاده از یك حلقه « كریل » بر روی چشم،بدون اینكه بخیه شود،قرار می گیرد.بدین ترتیب دیگر نیازی به رفتن بیمار به اتاق عمل نیست.زیرا با استفاده از این روش بیمار به جای آن كه حدود یك ساعت تحت عمل جراحی قرار گیرد،در زمان كوتاهی بصورت درمانگاهی تحت درمان قرار می گیرد.

رفع مشكلات از قرنیه از طریق بیوایمپلنت چشمی:
دكتر پرویز زرین‌بخش فوق تخصص جراحی چشم و رئیس مركز تحقیقات اپتیك و لنز ایران در این خصوص گفت: چشم در اثر بروز ضربات و اعمال جراحی و بیماری‌ها دچار مشكلات و نواقصی مانند كدورت یا قوز قرنیه، زخم قرنیه، پیوند قرنیه، التهاب قرنیه و تبخال چشمی می‌شود. بیوایمپلنت بافتی زنده است كه با جایگیری در قرنیه مشكلات آن را برطرف و خود نیز به عنوان جزئی از چشم خواهد شد. استفاده از مواد پلیمری باعث بروز عوارضی خواهد شد كه استفاده از مواد زیستی این پیامدها را به دنبال نخواهد داشت. بیوایمپلنت در زیر و وسط و روی قرنیه قرار گرفته و معایب آن را برطرف می‌كند. این فناوری منجر به درمان عوارض ناشی از تراخم و سوختگی‌های شیمیایی و غیرشیمیایی كه باعث تخریب قسمتی از قرنیه شده است نیز می‌شود.
وی در ادامه افزود: این عمل پیوند برای اولین بار و در كشور ایران به وقوع پیوسته است كه باعث فخر و مباهات ایران و ایرانی است.

تولیدات بیوایمپلنت عوارض ندارند:
این محصول علاوه بر مصارف پزشكی در بروز حوادث و بلایای طبیعی نیز بسیار پركاربرد است. تولیدات بیوایمپلنت پزشكی از هر گونه عوارض جانبی مبرا بوده و سالانه جان هزاران بیمار را نجات می‌دهد.
بالا بودن دانش فنی، پیشرفت در صنایع و خدمات و سازگاری با محیط زیست از جمله شاخصه‌های این فناوری نوین است.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 22 آبان 1390    | توسط: علی عظیمی    | طبقه بندی: مواد وبدن انسان، اعضای بدن، داروها، بیماری ها،     | نظرات()