سبزی و گیاهان بسیاری در این امر موثر هستند مانند …

یک متخصص تغذیه با اشاره به نقش سبزیجات در درمان سنگ‌های کلیوی، گفت: مصرف سبزیجات، کلسیم، نوشیدن آب فراوان، محدود کردن مصرف پروتئین‌های حیوانی و تحرک در دفع طبیعی سنگ‌های کلیوی موثر است.
دکتر ضیاء الدین مظهری،  نوشیدن آب فراوان یکی از راهکارهای مهم در دفع سنگ‌های کلیوی بویژه نوع اگزالاتی دانست و گفت: بیماران مبتلا به سنگ کلیه باید حداقل به میزان ۲ لیتر و با افزایش دما در فصل تابستان یا مناطق گرم ۳ لیتر همراه با وعده های غذایی و در طول روز آب بنوشند.
وی با تاکید بر افزایش مصرف سبزیجات خاطر نشان کرد: در مبتلایان به سنگ‌های کلیوی که سنگ اگزالاتی دارند، ریواس، اسفناج، تره فرنگی و سیب زمینی شیرین که غنی از اگزالات هستند نباید مصرف شود.

این متخصص تغذیه افزود: پروتئین های حیوانی، نمک سدیم، تنقلاتی نظیر بادام زمینی باید از برنامه غذایی مبتلایان به سنگ کلیه حذف و مصرف انواع نوشابه ها، آب مرکبات و چای نیز باید به حداقل برسد.
دکتر مظهری با بیان اینکه سنگ‌های اگزالاتی از شایعترین انواع سنگ های کلیوی هستند گفت: فیبرهای موجود در سبوس ذرت، برنج و گندم دارای کمترین میزان اگزالات هستند لذا مصرف بیشتر این مواد توصیه می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران یاد آور شد: افزایش میزان تحرک و فعالیت های بدنی و دوری از استراحت و سکون به دفع سنگ های کلیوی کمک می کند.
وی در خصوص نقش کلسیم رژیم غذایی در بروز سنگ های کلیوی گفت: افزایش میزان کلسیم از دیگر راه های دفع سنگ های کلیوی است و حذف مواد غذایی حاوی کلسیم از جمله شیر باعث افزایش دفع اگزالات و تشکیل سنگ کلیه می شود .
مصرف خودسرانه دارو عاملی در تشدید بروز سنگ های کلیوی دکتر مظهری با اشاره به اینکه ایجاد سنگ های کلیوی به عوامل متعددی که مهمترین آنها زمینه های ارثی و اختلالات سوخت و ساز است بستگی دارد گفت: ابتلا به عفونت و مصرف خود سرانه داروها زمینه ایجاد سنگ را تشدید می کنند.
این متخصص تغذیه در ادامه افزود: مبتلایان به سنگ کلیه در صورتی که دچار کم کاری تیروئید و کمبود ید نباشند، استفاده از ترب و تربچه خصوصا ترب سیاه، به صورت رنده شده و یا آب ترب که ناشتا نوشیده شود، به آنها توصیه می‌شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطر نشان کرد: نوشیدن آب فراوان حتی بدون احساس تشنگی و پیاده روی مرتب روزانه به دفع سنگ کمک می کند همچنین مصرف گیاهان مدر مانند دم کرده دم گیلاس، کاکل ذرت، گل گاوزبان، گزنه، بومادران، نعناع، گل همیشه بهار، جعفری، کرفس، کدو حلوایی، مرزه، مارچوبه و بطور کلی سبزی خوردن در دفع سنگ های کلیوی بسیار موثر است.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 6 مهر 1390    | توسط: علی عظیمی    | طبقه بندی: بیماری ها، داروها، مواد وبدن انسان، اعضای بدن،     | نظرات()