یک متخصص اطفال عنوان کرد: کودکان به ویژه کودکان زیر دو سال در فصل بهار و تابستان به علت تغییر دما و رطوبت محیط بیشتر دچار سرماخوردگی و عفونت های ویروسی می شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه همدان، دکتر محمدصادق صبا، بر لزوم معاینه کودکان دارای تب بالا، سرفه های مزمن، اختلال در خواب و تغذیه توسط پزشک تاکید کرد و افزود: مردم باید بدانند که چه موقع کودک را نزد پزشک ببرند و لازم نیست با مشاهده علائمی همانند تعدادی عطسه و سرفه به پزشک مراجعه کنند.

این متخصص اطفال اضافه کرد: بسیاری از مواقع کودکان احتیاجی به مصرف آنتی بیوتیک ندارند و تنها مراقبت های حمایتی نیاز است. همچنین اگر حال عمومی کودک رو به وخامت بگذارد نیاز به معاینات مکرر و مجدد دارد تا دچارعارضه نشود.

وی گام اول درمان در بیماری کودکان را آموزش والدین، صبوری و حفظ سلامت و آرامش دانست و گفت: این وظیفه پزشک است که با ارائه آموزش های لازم به والدین اضطراب آن ها را کاهش دهد.

دکتر صبا ادامه داد: در حال حاضر اطلاعات خانواده ها افزایش یافته و کودکان به علت مراقبت های بیشتر از هوش بالاتری برخوردار هستند.

وی با تأکید بر لزوم پرهیز از تغذیه غلط فرزندان گفت: خوردن تنقلات نباید جای غذا را بگیرد.

این متخصص اطفال با بیان اینکه نباید به کودکان بعد از یک سال اصرار به غذا خوردن کرد، افزود: لازم است والدین تنها به طور مرتب پایش رشد کودک را انجام دهند.

وی با اشاره به لزوم پرهیز استفاده از ویتامین های متنوع برای کودکان گفت: لازم نیست ترکیب های ویتامینه متنوع موجود در بازار که بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد برای کودکان استفاده شود چرا که تنها در موارد محدود نیاز به تجویز ویتامین ها برای کودکان است.

دکتر صبا بیماری های اسهال و استفراغ کودکان را بیشترین دلایل مراجعه به پزشک عنوان کرد و افزود: باید از کم شدن آب بدن بچه ها جلوگیری شود، نباید به اجبار به آنها غذا بدهیم و نظافت و بهداشت آن ها را رعایت کنیم.

وی توصیه کرد: در مواردی که به پیگیری و آزمایش های تخصصی نیاز است از مشاوره همکاران متخصص استفاده شود.

نوشته شده در تاریخ جمعه 13 مرداد 1391    | توسط: علی عظیمی    | طبقه بندی: بیماری ها، مواد وبدن انسان،     | نظرات()