متخصص کلیه و مجاری ادراری گفت :ریفلاکس ادراری (برگشت ادرار )نشانه وجود عفونت ادراری در کودکان است و والدین باید توجه داشته باشند که تداوم این ریفلاکس موجب نارسائی کلیه می شود.

دکتر ‘محمدرضا صفری نژاد ‘ روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود : برگشت ادرار از مثانه به طرف بالا و به دستگاه ادراری فوقانی را ‘ریفلاکس ادراری ‘ می گویند و از آن جا که دستگاه ادراری مسئول دفع سموم و آب زیادی از بدن است ، بنابراین در حالت ریفلاکس ، سموم و آب زیادی به بدن برمی گردد.این برگشت ادرار می تواند موجب عفونت در بدن شود و عفونت ادراری را ایجاد کند.

به گفته وی از هر سه کودک مبتلا به عفونت ادراری یک نفر و از هر سه شیرخوار مبتلا به عفونت ادراری دو نفر دارای ریفلاکس ادراری هستند.

این متخصص کلیه در مورد درمان ریفلاکس ادراری گفت : بسیاری از ریفلاکس های ادراری خفیف با گذشت زمان و بزرگ شدن کودک برطرف می شود و بنابراین باید این کودکان تحت نظر پزشک باشند و در صورت لزوم درمان شوند تا آسیبی به کلیه ها وارد نشود.

به گفته وی هر قدر سن کودک کمتر و شدت ریفلاکس ادراری کمتر باشد، احتمال بهبود آن بیشتر است.

صفری نژاد خاطرنشان کرد که کودکان مبتلا به ریفلاکس باید آنتی بیوتیک مصرف کنند و اگر در شرایطی درمان با آنتی بیوتیک بی نتیجه باشد ، کودک دچار عفونت ادراری می شود و در نتیجه کلیه ها آسیب می بیند که در این صورت نیاز به جراحی است .

نوشته شده در تاریخ شنبه 31 تیر 1391    | توسط: علی عظیمی    | طبقه بندی: اعضای بدن، بیماری ها،     | نظرات()