رییس کنگره بیماری های مزمن کلیه و تازه های آن گفت: کاهش کارکرد کلیه تاثیر منفی بسیار زیادی بر قلب و عروق می گذارد. این در حالی است که ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی مهم ترین علت مرگ و میر بر اثر بیماری ها در جهان است.

به گزارش خبرنگار سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محبوب لسان پزشکی در حاشیه کنگره بیماری های مزمن کلیه و تازه های آن که در بیمارستان امام (ره) برگزار شد، افزود: به منظور بررسی وضعیت سلامت کلیه ها و کاهش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی از این طریق لازم است افرادی که در خانواده آنها سابقه ابتلا به عوارض کلیوی وجود دارد، حتی در سنین نوجوانی یک بار وضعیت کلیه های خود را بررسی کنند.

وی تاکید کرد: افرادی که فاقد سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری های کلیوی هستند باید ۲۰ تا ۲۵ سالگی یک بار برای بررسی وضعیت کلیه های خود به پزشک مراجعه کنند تا در صورت اختلال درعملکرد کلیه های آنان اقدامات درمانی لازم برای آنان انجام شود.

رییس کنگره بیماری های مزمن کلیه و تازه های آن در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: با افزایش سن در همه اندام های بدن از جمله کلیه تغییراتی به وجود می آید و اگر این تغییرات با بیماری های دیگری مانند چاقی، پرفشاری خون و دیابت همراه باشد، اثرات مخرب تری در بدن انسان از جمله کلیه ها می گذارد.

وی در ادامه گفت: با افزایش سن قدرت کلیه در زمینه دفع مواد زائد به طور نسبی کاهش می یابد و کلیه نمی تواند ادرار را به طور نسبی غلیظ یا رقیق کند. علاوه بر آن به علت اختلالات ساختاری حجم و وزن کلیه کم می شود و بر عملکرد آن تاثیر می گذارد.

لسان پزشکی در پایان توصیه کرد: سالمندان قند خود را در صورت ابتلا به دیابت کنترل کنند، علاوه بر آن از غذاهای کم نمک استفاده کنند و بر فشار خون خود نظارت داشته باشند تا با وجود افزایش سن آسیب کمتری به کلیه های آنان برسد.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 11 تیر 1391    | توسط: علی عظیمی    | طبقه بندی: اعضای بدن، بیماری ها،     | نظرات()