عضو انجمن سرطان شناسی آمریکا گفت: میزان شیوع انواع سرطان در ایران رو به افزایش گذاشته و در مورد سرطان سینه، سن ابتلا به ۱۴ و ۱۵ سال کاهش پیدا کرده است.

دکتر ‘ناصر پارسا’ پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه سرطان پروستات در مردان و سرطان سینه در زنان شایعترین انواع سرطان در ایران است افزود: سرطان معده، دستگاه گوارش و سرطان ریه از دیگر انواع سرطان های رایج در ایران هستند.

عضو انستیتو بین المللی تحقیقات بهداشت آمریکا با بیان اینکه هم اکنون یک سونامی سرطان در ایران آغاز شده که در سال های آینده نیز شدیدتر خواهد شد گفت: تمامی این سرطان ها زاییده محیط و بر اثر مشکلات محیط زیست بروز پیدا می کنند.

وی با اشاره به جلسات متعددی که پیرامون این مساله در فرهنگستان علوم پزشکی در کشور برگزار می شود اظهارداشت: باید با برنامه ریزی و برگزاری نشست های علمی، بتوان آموزش های لازم را به مردم ارایه داد که چگونه با رعایت اصول پیشگیری و در جهت تشخیص به موقع بیماری در خود، اقدام کنند.

این محقق و پژوهشگر عرصه پزشکی مولکولی با بیان اینکه درایران هنوز از واژه سرطان ترس قابل توجهی وجود دارد گفت: این در حالیست که با تشخیص به موقع ، بخش قابل توجهی از سرطان ها قابل درمان است و باید به مردم آموزش داده شود که سرطان نیز بیماری است که باید همانند سایر بیماری ها با آن برخورد کرد.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون بیش از ۲۰ هزار نوع بیماری ژنتیکی، ۲۷۷ نوع سرطان و بیش از ۸۰ بیماری خود ایمنی وجود دارد افزود: با حرکت علم پزشکی به سمت پزشکی مولکولی که از یک دهه قبل آغاز شده ، آینده علم پزشکی به سمت شخصی شدن می رود.

وی ادامه داد: شخصی شدن علم پزشکی به این معناست که با شناسایی ساختار ژنتیکی هر فرد، بدون استفاده از دارو و روش های جراحی یکسانی که برای همه افراد به کار گرفته می شود، داروی متناسب با ژنتیک هر فرد به کار برده می شود.

دکتر پارسا در پاسخ به اینکه علم پزشکی مولکولی در ایران از چه جایگاهی برخوردار است گفت: پزشکی مولکولی در کل دنیا علمی نوپاست و در ایران نیز تحقیقاتی در حال انجام است که متاسفانه به دلیل نبود همکاری دانشمندان ایرانی با یکدیگر و کمبود بودجه پژوهشی و تحقیقاتی ، توجه به سلامت و بهداشت کشور در حد استانداردهای جهانی نیست.

وی افزود: با افزایش بودجه های تحقیقاتی و با توجه به اینکه محققان ایرانی در عرصه کمیت و تعداد مقالات در سطح خاورمیانه جایگاه های اول و دوم را دارند ، توجه بیشتر به کیفیت مقالات تحقیقاتی و حمایت از پروژه های تحقیقاتی آنها باعث مطرح شدن دانشمندان ایرانی در عرصه بین المللی خواهد شد.

این محقق و پژوهشگر یادآور شد: در آمریکا بودجه تحقیقاتی حدود ۳۵ میلیارد دلار در سال است در حالی که بودجه تحقیقاتی در ایران یک سوم این میزان هم نیست.

دکتر پارسا در پاسخ به اینکه پزشکی مولکولی چه نویدی برای بیماران ام اس دارد گفت: هم اکنون در تمامی مراکز تحقیقاتی معتبر دنیا و از جمله در ایران تحقیقاتی در عرصه سلول های بنیادی در حال انجام است که در آن با استفاده از سلول های بنیادی می توان صدماتی را که به سلول های عصبی وارد شده ترمیم کرد.

وی افزود: علاوه بر این داروهای جدیدی در آمریکا تا دو ماه دیگر وارد بازار خواهند شد که با عوارض جانبی کمتر نسبت به داروهای فعلی، به فعالیت های عصبی و ماهیچه ای بیماران مبتلا به ام اس کمک خواهد کرد.

به گزارش ایرنا این عضو انجمن سرطان شناسی آمریکا برای شرکت در یک همایش علمی به بروجرد سفر کرده بود و در مدت حضور خود دراین شهرستان بیماران زیادی را ویزیت کرد.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 1 تیر 1391    | توسط: علی عظیمی    | طبقه بندی: بیماری ها،     | نظرات()