ک فوق تخصص روماتولوژی، آرتروز زانو را از مهمترین آرتروزهای بدن دانست و گفت: چاقی مهمترین عمل تسهیل کننده این نوع آرتروز است به طوری که ۲۵ درصد زنان بالای ۵۰ سال مبتلا به آرتروز زانو هستند.

 

دکتر عبدالهادی ناجی در گفت وگو با خبرنگار «سلامت» ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان این مطلب افزود: آرتروز انگشتان دست و زانو از شایع ترین آرتروزهای بدن است به طوری که در نهایت می تواند منجر به معلولیت فرد شده و وی را زمین گیر کند.

وی در ادامه با تاکید بر این که زنان بیشتر از مردان درگیر آرتروز زانو می شوند، تصریح کرد: در کشور ما سن شیوع این نوع آرتروز از ۴۰ سالگی به بالا است و زنان به دلیل کمبود برخی هورمون های زنانگی نظیر کمبود استروژن بیشتر از مردان به آن مبتلا می شوند.

دکتر ناجی همچنین درد زانو را اولین نشانه آرتروز زانو دانست و اظهار کرد: در این نوع آرتروز بیماران از درد ساده زانو به ما مراجعه می کنند. گاهی مواقع درد ساق پا، قسمت ران و پشت ران نیز می تواند از علائم بروز آرتروز زانو باشد که پزشک با معاینه دقیق علل درد را تشخیص می دهد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، چاقی را مهمترین علت بروز آرتروز زانو عنوان کرد و گفت: چاقی و دفورمتی های زانو را دو فاکتور بسیار مهم و مساعد کننده در ایجاد این بیماری است.

وی ادامه داد: اگر دفورمتی ها در زانو زیاد باشد باید با مشورت با پزشک جراح در خصوص احتمال نیاز به جراحی آن مشورت کرد.

این فوق تخصص روماتولوژی با تاکید بر این که رعایت دستورات بهداشتی ۹۰ درصد دردهای زانو ناشی از آرتروز را کاهش می دهد، افزود: استفاده از توالت فرنگی، وارد نکردن فشار به زانو، پرهیزاز ورزش هایی نظیر کوهنوردی، جلوگیری ازسر بالایی رفتن و استفاده از زمین مسطح جهت پیاده روی، پرهیز از پیاده روی های طولانی مدت و متوالی، استفاده از صندلی های مخصوص موقع نماز خواندن و انجام یک سری ورزش های تقویت کننده ی عضله چهارسر مثل فیزیوتراپی و حرکت درمانی از مهمترین نکات بهداشتی جهت کاهش دردهای زانو است.

دکتر ناجی با بیان اینکه یک چهارم زنان چاق بالای ۵۰ سال مبتلا به آرتروز زانو هستند، اظهار کرد: در صورت کم کردن پنج کیلو وزن ۵۰ درصد ریسک آرتروز زانو کاهش می یابد که البته رعایت نکات بهداشتی، مصرف داروهای غضروف ساز و ضد التهابی بطور کلی دردهای زانو را از بین می برد.

وی در ادامه به عوارض بی توجهی به دردهای ناشی از آرتروز زانو اشاره و تصریح کرد: درگیر شدن درد ساده زانو به زانوی دیگر، کج شدن زانو، تجمع آب زانو، ایجاد کیستی در پشت زانو و لق شدن آن موقع راه رفتن و در نهایت زمین گیر شدن بیمار از مهمترین عوارض دردهای زانو ناشی از آرتروز است.

دکتر ناجی در پایان با بیان اینکه تغذیه نقش موثری در ایجاد آرتروزهای زانو ندارد، گفت: تغذیه به لحاظ پرکاری یا کم کاری تیروئید و چربی در درمان دردهای زانو بررسی می شود به طوری که توصیه می شود افراد چاق از مصرف گوشت و غذاهای پرچرب پرهیز و به سمت غذاهای ساده نظیر سبزیجات و لبنیات سوق یابند.

isna

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 13 اردیبهشت 1391    | توسط: علی عظیمی    | طبقه بندی: بیماری ها، اعضای بدن،     | نظرات()