سرطان دهان، طیفی از ضایعه‌های بدخیم است که در نواحی مختلف دهان و حلق اتفاق می‌افتد و منشاء ابتلا به آن ممکن است خود بافت دهان یا بدخیمی‌های سایر نقاط بدن باشد. سرطان دهان یکی از ۱۰ سرطان شایع در دنیاست. معمولا به دلیل بافت خاص ناحیه دهان، ممکن است ضایعات و زخم‌هایی که در این نواحی ایجاد می‌شوند، قابل مشاهده نباشند و به همین دلیل، تشخیص بیماری به تعویق بیفتد…

تشخیص ندادن به موقع و درمان نشدن سرطان دهان ممکن است باعث از دست رفتن قسمتی از فکین یا بافت‌های نرم دهان مانند زبان یا سخت‌تر شدن مراحل درمانی شود.

شایع‌ترین نوع سرطان دهان عمدتا در نواحی کف دهان و کناره‌های طرفی زبان دیده می‌شود، بنابراین اگر در این نواحی زخمی ایجاد شد که از بین نرفت و بزرگ‌تر شد، نشان‌دهنده این است که این زخم خطرناک است و باید حتما پیگیری شود. البته این ضایعات می‌توانند علاوه بر زخم، به شکل ضایعات برجسته هم باشند.

تغییر رنگ در این نواحی و قرمزی یا حتی سفیدی آنها از دیگر نشانه‌های ابتلا به بیماری است. با مشاهده چنین نشانه‌هایی حتما باید معاینه انجام شود. درمان سرطان دهان نیز مانند سایر سرطان‌های نواحی مختلف بدن است و ترکیبی از جراحی، رادیوتراپی و شیمی‌درمانی برای درمان آن به کار می‌رود.

سرطان دهان، بیماری چند علتی است و عوامل متعددی در بروز و ابتلا به آن موثر هستند اما استعمال سیگار و مصرف الکل و مصرف توأم این دو، از مهم‌ترین عوامل موثر در ابتلا به این بیماری هستند. البته امروزه عوامل مختلف دیگری هم به‌تدریج باعث افزایش شیوع ابتلا به سرطان دهان می‌شوند؛ مصرف انواع فست‌فودها و تغییر شیوه زندگی.

برای پیشگیری از ابتلا به سرطان دهان توصیه می‌شود حتما اگر سیگاری هستید یا الکل می‌نوشید، مصرف آنها را ترک و در صورت بروز زخم یا ضایعه‌ای در دهان که بیش از ۱۰ روز طول کشیده، حتما به متخصص بیماری‌های دهان یا دندان‌پزشک مراجعه کنید تا علت بررسی شود. مردان بالای ۵۰ سال و کسانی که ابتلا به سرطان در خانواده‌شان ارثی است، باید بیشتر مراقب باشند. احتمال ابتلا به این بیماری در کسانی که سابقه سرطان در قسمت‌های مختلف بدن دارند، بیشتر است.

دندان‌پزشکان هم می‌توانند زمانی که بیمار برای درمان پوسیدگی ساده دندان به آنها مراجعه می‌کند، نواحی داخل دهان را بررسی و معاینه کنند. این کار بیش از چند دقیقه وقت آنها را نمی‌گیرد اما با تشخیص زودهنگام از بروز مشکلات شدیدتر پیشگیری می‌شود.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 10 فروردین 1391    | توسط: علی عظیمی    | طبقه بندی: بیماری ها،     | نظرات()