شریان بند بادی با محدود کردن جریان خون در نواحی صدمه دیده به کاهش مرگ و میر در بین سربازان کمک می کند.

به گزارش  ایسنا ، سربازان عمدتا از ناحیه زیر جلیقه ضد گلوله و شکم و پاها هدف قرار می گیرند. اصابت گلوله به این مناطق باعث خونریزی شدید داخلی و مرگ سریع فرد می شود.

دکتر ریچارد شوارتس و دکتر جان کروس هورن، دو متخصص طب اورژانس که هر دو سابقه حضور در ارتش را نیز دارند، شریان بند آئورت شکمی بادی طراحی کرده اند که با محدود کردن جریان خون در مناطق مناطق صدمه دیده، زمان کافی برای توقف خونریزی و نجات افراد را فراهم می کند.

پیش از ابداع این وسیله سربازان مجبور بودند برای کاهش میزان خونریزی با فشار زانو به شکم، روند خونریزی را متوقف کنند که این روش بیش از اینکه برای جلوگیری از خونریزی مفید باشد، مضر بوده و مانع از روند خون رسانی به پاها می شد.

شریان بند بادی با یک پمپ دستی باد می شود و با وارد کردن فشار بر عروق خونی، میزان خونریزی را به شکل چشم گیری کاهش می دهد و زمان کافی برای انتقال فرد مجروح برای ادامه درمان را فراهم می کند.

دکتر شوارتس، رئیس دپارتمان طب اورژانس کالج پزشکی جورجیا و از طراحان این وسیله امیدوار است بتوان از این وسیله در زمان احیای قلبی ریوی (CPR) نیز استفاده کرد، به طوری که در هنگام ایست قلبی، دارو قبل از رسیدن به قلب از طریق انگشتان پا در خون به گردش در می آید.

طراحان این وسیله معتقدند با کمک این شریان بند بادی می توان جریان خون در کلیه ها، قلب و مغز را دو برابر کرد.

نمونه اولیه این محصول مجوز تولید از سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) را دریافت کرده است.

نوشته شده در تاریخ شنبه 15 بهمن 1390    | توسط: علی عظیمی    |    | نظرات()